Kontakt

Vyhľadávanie





V ponuke je 72 nehnuteľností.
Novinky a aktuality
Prvá novinka 8 tipov ako pripraviť nehnuteľnosť na predaj Prvoradým záujmom predávajúceho je...
Druhá novinka REALITNÁ ÚNIA SR - 10 dôvodov, prečo poveriť predajom realitnú kanceláriu.    ...

8 tipov ako pripraviť nehnuteľnosť na predaj

Prvoradým záujmom predávajúceho je nehnuteľnosť predať rýchlo a čo najlepšie. Bez práce ale nie sú koláče, a to ani ak sa jedná o predaj nehnuteľnosti. Predaj môže byť rýchlejší a lepší, ak je predávajúci na proces predaja pripravený a pripravený je aj jeho dom  alebo byt. Prinášame niekoľko podnetných rád, ktorými môže každý predávajúci zefektívniť predaj. Nechajte sa inšpirovať našimi skúsenosťami!

1. Pretrhnite citové puto, nech je to akokoľvek ťažké

Je to len „dom“ a slúži na bývanie podobne ako auto na vozenie sa. Skúste sa zžiť s predstavou, že dom už čoskoro zmení majiteľa a vy budete musieť odovzdať kľúče novému majiteľovi. Hlaďte do budúcnosti a predstavujte si svoju novú nehnuteľnosť, svoj nový život.

2. Depersonalizujte nehnuteľnosť

Odložte osobné fotografie a všetko čo spadá do intímnej rodinnej sféry vrátane cenných zbierok, starožitností, diplomov, pohľadníc  a pod.  Nahraďte ich obrazmi alebo fotkami všeobecnými. Nie je vhodné zaťažovať záujemcov o kúpu silným emočným nábojom týchto vecí, ktoré pre neho nemajú tú hodnotu ako pre vás. Kupujúci sa musí cítiť v nehnuteľnosti tak, aby si vedel predstaviť seba a svoju rodinu ako v nej žije. Každý kvalitný sprostredkovateľ vám potvrdí, že pocit stotožnenia sa s nehnuteľnosťou je základným princípom predaja. Často počujeme od svojich klientov slová „kupujem ho, lebo ma niečím oslovil“ – to je presne to čo treba dosiahnuť. Nepotrebujeme aby kupujúci analyzoval , kto v dome býva alebo býval, ale aby sa zamyslel ,ako sa mu v ňom bude bývať.

3. Upracte a spriechodnite dom či byt

Snažte sa byt alebo dom vyčistiť od nepotrebných vecí. Častým prípadom je zapratanie izieb nepotrebným starým nábytkom, o ktorý aj tak kupujúci nebude javiť záujem. Izby tým získajú na priestrannosti . Čo nepotrebujte darujte alebo odložte mimo nehnuteľnosť (na chatu, do garáže, skladu). Lepšie sa predávajú nehnuteľnosti s menším počtom kusov nábytku. Klasické „steny“ populárne v  80. rokoch v obývacích izbách panelákových bytov spôsobujú optické zmenšenie už beztak malej izby. Urobte aj bežné „jarné“ upratovanie.  Zamerajte sa na kuchyňu a kúpeľňu, ktoré ženy hodnotia pri dojmoch  z nehnuteľnosti veľmi vysoko. Nezabúdajte, že o nákupe nehnuteľnosti často rozhodujú práve ženy!  Cieľom týchto úprav je dosiahnuť vzdušnosť  interiéru a bezproblémový pohyb po byte.

4. Uskladnite nepotrebné veci mimo interiéru

Čo oko nevidí – srdce nebolí. Vašu obľúbenú starožitnú skriňu nebude kupujúci požadovať, ak ju ani neuvidí. Nie je vhodné, aby sa predávajúci počas procesu predaja prezentoval negatívne spôsobom „toto k predaju nepatrí“.  Samozrejme cieľom realitného makléra je predať nehnuteľnosť a v drvivej väčšine prípadov je hnuteľný majetok mimo tejto transakcie. Ak chcete navyšovať predajnú cenu nehnuteľnosti len z dôvodu, že v cene je aj zariadenie bytu – je to cesta do pekla. Väčšina kupujúcich totiž hnuteľný majetok pôvodného predávajúceho považuje za nechcený „second hand“  a radi si zariadia byt podľa vlastného vkusu a potrieb. Nevnucujte svoj vkus iným! To je ten záhadný dôvod , prečo sú napr. byty v pôvodnom stave viac vyhľadávané ako nákladne „vkusne – nevkusne“ rekonštruované byty.

5. Zvýšte hodnotu svojej nehnuteľnosti 

Často sa stáva, že nehnuteľnosť potrebuje len pár hodín záujmu predávajúceho a vykonaním drobných opráv sa jej hodnota v očiach kupujúceho zvýši. Preverte a vykonajte najmä tieto opravy a údržbu:

  • Vymeňte nefunkčné žiarovky v lampách a očistite ich od prachu. Osvetlite najmä schody, a aj miestnosti ktoré bežne nepoužívate. Ak je pivnica len veľká čierna diera, neurobí si kupujúci žiadny obraz.
  • Dajte do poriadku podlahy, najmä drevené. Prebrúste a nalakujte parkety. Odstráňte staré PVC podlahoviny. Steny a podlahy sú nosným predmetom záujmu kupujúcich v izbách.  Kupujúci sú totiž inštruovaný realitným maklérom aby sa zamerali práve na ne.
  • Opravte vady eklektických rozvodov, kvapkajúce radiátory, kúrenie a vodovodné kohútiky.
  • Zvážte farebnosť miestností tak, aby boli v neutrálnych farbách. Biele steny pôsobia sterilne a nevýrazne, vhodná voľba jemného farebného odtieňu dodá potrebné „teplo“. Tmavé a studené farby sú nevhodné. Vymaľujte všetko čo namaľovať potrebuje – dôležité sú okná, dvere, zárubne, nie len steny. Aby ste „odolali“ tlaku kupujúceho, že asi niečo tou farbou zakrývate, kľudne si pôvodný stav odfoťte.
  • Umyte okná, očistite dvere (tie vstupné sú prvou vecou ktorú z bytu kupujúci vidí!), odstráňte pavučiny, vytepujte alebo vymeňte staré koberce (najmä ak máte domáce zvieratá), zaveste čisté uteráky do kúpeľne. Vymeňte záchodovú dosku za novú. Tesne pred obhliadkou je vhodné odložiť zubné kefky, holiace potreby a pod.
  • Vaša kúpeľňa by mala vyzerať ako v luxusnom hoteli. Často pomôže vymaľovať ju v svetlých odtieňoch, vyleštiť pochrómované časti  sanity, prípadne aj výmena vodovodných batérií .
  • Vaše dvere a okná by sa mali otvárať a zatvárať bez problémov a vŕzgania.
  • Kuchyňa predáva dom! Udržujte linku v čistote a poriadku, umyte riad.
  • Odstaňte drobné predmety z poličiek. Všetko čo nutne nepotrebujete odstráňte alebo odložte.  Čím menej drobností na očiach, tým lepší dojem.
  • Odstraňte magnetky z chladničky, nálepky a pod.
  • Pred domom dbajte na zeleň, očistite prístupovú cestu napr. vysokotlakým čističom a odstráňte exkrementy vašich psov a mačiek. Odstráňte nápisy ako napr. „Pozor zlý pes“.  
  • Cigaretový dym končí akýkoľvek predaj bytu a to dokonca aj v prípade záujemcu – fajčiara! Ani fajčiar nekúpi zažltnutý byt a už vôbec nie, ak v ňom chce bývať s malými deťmi. Taktiež pach zvierat alebo iný zápach je treba odstrániť.
  • Udržujte predzáhradku, záhradu a inú zeleň v dobrom stave. Ak záujemca kupuje dom, pozemok a jeho stav je v jeho očiach mimoriadna hodnota po ktorej túži, najmä ak býva v byte. Prístupová cesta k domu by mala byť dobre prístupná, čistá  a bezpečná.
  • Na dvore domu udržujte poriadok. Vžite sa do pocitov záujemcu o kúpu a pozrite na vstup na pozemok a do domu z jeho perspektívy! Ak už zvonku je dom nepríťažlivý, záujemca stráca záujem z dôvodu „prvého dojmu“.   
  • Pri domoch dbajte na opravu zatekajúcej strechy a vlhkosť! Pokúste sa dom vlhkosti zbaviť. Toto nie je práve jednoduchá oprava, často sa však stačí pozrieť na to, kde sú zaústené odkvapy a zistíme, že chrlia vodu rovno pod dom. Realita stavu slovenských nehnuteľností ale diktuje dbať o túto stránku najmä pri starších objektoch alebo domoch na vidieku. Vlhkosť totiž výrazne znižuje cenu domu a často je aj považovaná za skrytú vadu.

  

6. Dbajte na bezpečnosť

Odstráňte všetky nebezpečné predmety a dbajte na bezpečnosť záujemcov pri obhliadkach domu. Ak je niektorá časť domu ťažko prístupná, zabezpečte vhodný prístup. Rátajte s tým, že kupujúci bude chcieť vidieť detailne aj povalu aj pivnice domu. U plochých striech je ich optická kontrola veľmi častá. Skontrolujte si preto aj kľúče od zámkov, ktoré bežne neotvárate, aby ste sa vyhli situáciám kedy tie správne nie a nie nájsť.

7. Pozor na kvalitu prevedených opráv

Nevykonávajte opravy a údržbu svojpomocne, ak nedisponujete príslušnými znalosťami a zručnosťami. Ak vykonáte opravy amatérsky, môžu byť kupujúcim vyhodnotené ako neodborné, nedostatočne kvalitné, bez záruky, práca vám bude trvať dlho a vystavíte sa aj riziku blamáže. Ak nejakú opravu už robíte, vždy ju dotiahnite do konca. „Rozrobené“ opravy nie sú vhodné a nikto ich nechce dokončovať po inom.

8. Spolupracujte s odborníkmi

Kvalitný realitný sprostredkovateľ vám na požiadanie zabezpečí poradenstvo vo veci tzv. home staging-u , t.j. prípravy nehnuteľnosti na predaj formou konkrétnych rád. Často stačí ak sa pozrie na vašu nehnuteľnosť „očami záujemcu“ a dá vám množstvo nápadov na zlepšenie.